Wiedza życia
Pielęgnacja ciała w ajurwedzie. Naturalne sposoby na piękne i zdrowe ciało
Ajurweda znacząco wpływa nie tylko na ciało ludzkie, ale i jej urodę. Ta niezwykła medycyna stawia przede wszystkim na codzienną higienę oraz odżywianie i oczyszczanie ciała.
Ajurweda znacząco wpływa nie tylko na ciało ludzkie, ale i jej urodę. Ta niezwykła medycyna stawia przede wszystkim na codzienną higienę oraz odżywianie i oczyszczanie ciała. W indyjskiej pielęgnacji najważniejsze są zabiegi korygujące ukrwienie ciała oraz dodające energii.
W ajurwedyjskiej kosmetyce często stosowane są różnego rodzaju olejki eteryczne, sole do kąpieli oraz naturalne oleje, które oprócz swoich właściwości nawilżających mają za zadanie pielęgnować nasze zmysły. Najczęściej używanymi są: olej kokosowy, sezamowy, migdałowy, olejek różany oraz olejek z drzewa herbacianego. Hinduski mocno stawiają na peelingi całego ciała wykonywane przy użyciu zmielonej łupiny orzecha kokosowego. Innym znanym peelingiem jest ten z cukru lub soli wymieszanego z niewielką ilością oleju oraz dosłownie kilku kropel olejku aromatycznego (np. pomarańcza, imbir, lawenda). Niemniej ważne jest oczyszczanie skóry, dlatego przy wyborze kosmetyku należy kierować się tym, czy w składzie posiada cukier, a nie sól. Zamiast kremu zalecany jest olej, który często wiąże się z leczniczym masażem. Niezwykle ważne są wszelkiego rodzaj11u maseczki do twarzy oraz uwielbiana w medycynie ajurwedyjskiej, woda różana.
Poniżej przykładowe, pomocnicze zabiegi, które jesteś w stanie wykonać sama za pomocą łatwo dostępnych produktów.
- Starty ogórek świetnie radzi sobie z przebarwieniami skóry, wklepywanie świeżego soku wpływa odświeżająco na skórę, dając jej naturalne rozjaśnienie.
- Peeling do twarzy wykonany z płatków owsianych (dwie łyżki stołowe płatków owsianych wymieszać z wodą, następnie energicznie nacierać skórę twarzy, na końcu zmyć ciepłą wodą).
- Sok z cytryny na matowe włosy - (pół szklanki soku z cytryny wymieszać z
l letniej wody).
- Olej Neem, który ma właściwości antybakteryjne i oczyszczające. Działa uspokajająco oraz leczniczo na skórę, łagodzi świąd oraz stany zapalne.
Istotnym zabiegiem wykorzystywanym przez kobiety indyjskie jest masaż. Abhjanga to rodzaj masażu, którego celem jest głębokie oczyszczenie i odmłodzenie skóry. Wykonywany przy użyciu sporej ilości oleju sezamowego, pomaga usunąć toksyny z organizmu. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego masażu skóry głowy. Dalsze rozmasowywanie ciała przyczynia się do pobudzenia krążenia krwi oraz ujędrnienia mięśni.